Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna
FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy
Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Rejestracja    Zaloguj
30 lat Moc jest z Nami

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna -> Art
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
christoff
Administrator
AdministratorDołączył: 28 Sie 2006
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Włocławek

PostWysłany: Pią 12:11, 25 Maj 2007    Temat postu: 30 lat Moc jest z Nami

To już 30 lat od momentu gdy pierwszy raz usłyszeliśmy znane słowa " Niech Moc będzie z Tobą " ... po tych 30 latach cała saga Gwiezdnych Wojen stała się kultową serią i sztandarowym dziełem George'a Lucasa ... stała się symbolem walki dobra ze złem ... oraz ukazała że nawet najgorsze zło tak do końca nie jest pozbawione uczuć ...

A teraz dzięki Wikipedii ... Fanowskim stronom oraz innym wiadomościom z internetu w skrócie opowiem tą historię ...

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – tytuł serii filmów science fiction/fantasy (w ang.: space opera, science fantasy) George’a Lucasa, oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.

Trzonem świata Gwiezdnych wojen pozostaje sześć pełnometrażowych filmów kinowych zgrupowanych w dwie trylogie. Filmy te, wg kolejności powstawania, to:

Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja (25 maja 1977)
Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje (21 maja 1980)
Gwiezdne wojny: część VI - Powrót Jedi (25 maja 1983)
Gwiezdne wojny: część I - Mroczne widmo (19 maja 1999)
Gwiezdne wojny: część II - Atak klonów (16 maja 2002)
Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów (19 maja 2005)Oczywiście nie będę rozpisywał się tutaj o tym jakie były koleje losu w każdym filmie jednakże nakreślę ogólnie treść sagi ... a było to tak ...

Nowa trylogia (części I, II i III) ukazuje wydarzenia poprzedzające galaktyczną wojnę domową, czyli upadek Republiki i powstanie Imperium, od bitwy o Naboo do zakończenia wojen klonów. Te konflikty były potajemnie inicjowane kierowane przez Sithów pod przywództwem Dartha Sidiousa, który kontrolował obie ich strony (Republikę jako Kanclerz Palpatine, siły Separatystów jako Darth Sidious). Prequele skupiają się na historii wzlotu i upadku Anakina Skywalkera, który zostaje Jedi, ale stopniowo stacza się w otchłań Ciemnej Strony Mocy. Staje się Darthem Vaderem, prawą ręką Imperatora Palpatine’a.

Stara trylogia (części IV, V i VI) opowiada o galaktycznej wojnie domowej, w której Sojusz Rebeliantów walczy z Imperium Galaktycznym w epickiej rozgrywce między dobrem i złem. Młody Luke Skywalker uczy się, aby zostać ostatnim (i pierwszym z nowej generacji) rycerzem Jedi. Ma być jedyną osobą zdolną pokonać Dartha Vadera, Mrocznego Lorda Sithów oraz jego pana, Imperatora Palpatine’a - Dartha Sidiousa. Na koniec części VI Darth Vader zabija Imperatora i umiera jako Jedi.

To mam nadzieję że wystarczy w zakresie fabuły ... właściwie nie spotkałem jeszcze osoby któraby nie obejrzała chociażby jednej części SW.

Może teraz chwila o tym jak w ogóle powstał pomysł SW i sylwetka reżysera ...

Pomysł Gwiezdnych wojen powstał we wczesnych latach 70. i w tym czasie był wielokrotnie zmieniany. Oryginalny film Gwiezdne wojny (jeszcze bez podtytułu Epizod IV: Nowa nadzieja, który dodano w 1980 roku) miał premierę w 1977 roku, ale rok wcześniej wydano adaptację książkową. Premiera szóstego filmu (w kolejności kręcenia), czyli Zemsty Sithów, odbyła się 19 maja 2005 roku. Według niektórych relacji (niektóre wypowiedzi Lucasa i jego współpracowników w wywiadach prasowych) początkowo powstać miało dwanaście filmów. Później twierdzono, że dziewięć filmów w trzech trylogiach - ostatnia z nich (części VII, VIII, IX) miałaby opowiadać o upadku Imperium i zakończeniu wojny. George Lucas zapowiedział jednak, że po epizodzie III opowieść stanowi zamkniętą całość i nie powstanie już więcej filmów z cyklu.

A teraz słów kilka o reżyserze ... George Lucas, właść. George Walton Lucas Jr urodził się 14 maja 1944 w Modesto w Kalifornii. Jest amerykańskim reżyserem, producentem i scenarzystą.

Jeden z najbardziej utalentownych twórców kasowych filmów w Ameryce. Debiutem kinowym był antytotalitarny THX-1138, jednak popularność zyskał dzięki młodzieżowemu filmowi Amerykańskie Graffiti. Zasłynął stworzeniem popularnej serii Gwiezdne wojny, był także pomysłodawcą filmów i serialu Indiana Jones. Lucas założył firmy Lucasfilm (produkcja filmów), Industrial Light and Magic (efekty specjalne) oraz Lucasarts (gry komputerowe).

Był czterokrotnie nominowany do Oscara. W 1992 roku otrzymał nagrodę im. Irvinga G. Thalberga.

George Lucas

Ok teraz chwila o świecie SW ... właściwie gdzie się wszystko to mieści ... kiedy ... i kto tam przebywa ... kiedyś zrobiono wśród fanów SW sondę - którą obcą rasę chciali by spotkać ... pierwsze miejsce zajęli Wookie a drugie - kobiety Razz

A teraz chwilę poważniej ...

Zdanie Dawno, dawno temu w odległej galaktyce.... rozpoczynające każdy z filmów jest jedyną wskazówką co do umiejscowienia miejsca i czasu akcji w stosunku do naszej rzeczywistości. Wydarzenia pokazane w filmach są mitami przeszłości, na wzór fabuły starożytnych eposów o herosach. George Lucas pozostawił tę kwestię do interpretacji.

Opisana dotychczas we wszelkich źródłach historia świata Gwiezdnych wojen sięga ponad 25 000 lat wstecz w stosunku do akcji obu trylogii, która to rozciąga się na przestrzeni dwóch pokoleń.

Późniejsze powieści (np. seria Nowa era Jedi) rozszerzają miejsce akcji Gwiezdnych wojen, ponieważ obca rasa zwana Yuuzhan Vong przybywa z innej galaktyki. Praktycznie wszystkie gatunki obcych istot we wcześniejszych filmach i książkach pochodziły z tej samej galaktyki, o której jest mowa w zdaniu początkowym filmów z serii – jeśli nie liczyć sporadycznych przypadków istot "z innego wymiaru".

Ale przecież oprócz filmu mamy całą otoczkę tej masowej produkcji w każdym prawie aspekcie życia ... Gwiezdne Wojny stały się ikoną i weszły do naszego świata od razu jak się pojawiły ...

Miejsce w kulturze

Filmy czerpią bardzo wiele z archetypowych postaci i motywów obecnych w klasycznej literaturze. Oparte są one na koncepcji Mocy – energii, która może być kontrolowana przez kogoś obdarzonego wrodzoną zdolnością, oraz odpowiednio wytrenowanego aby móc z niej korzystać. Moc może być użyta aby przesuwać przedmioty, czytać i kontrolować myśli, a nawet wpływać na przebieg bitew. Można się tu dopatrzyć pewnych inspiracji mitologią hinduską (Brahman). W Galaktyce istnieje zakon Jedi - światłych rycerzy Jasnej Strony Mocy, stojących na straży pokoju. Wielu upadłych Jedi, którzy opuścili zakon pogrążyło się w chaosie. Mroczni Jedi utworzyli w zamierzchłych czasach imperium Sithów, w którym tworzyła się kultura adeptów Ciemnej Strony. Po jego uniceswieniu, ostatni lordowie Sith "w ukryciu" czekali na odpowiednią chwilę by znów zawładnąć galaktyką (rządy Imperatora).

Akcja toczy się Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce... Zdanie to pojawia się na początku każdej z części filmu oraz w wielu nawiązaniach. Sentencja ta stała się elementem ogólnoświatowej pop-kultury. Budzi jednocześnie skojarzenia z antyczną epiką heroiczną.

Nawiązania w kulturze masowej

Popularność sagi George’a Lucasa jest zjawiskiem na skalę światową. Jest to fenomen: kinematograficzny, techniczny ale też np. socjologiczny. Gwiezdne wojny są wyjątkowo silnie zakorzenione w kulturze masowej, trudno jest zliczyć nawiązania do tych filmów George’a Lucasa np. w pop kulturze.

Nigdy wcześniej żaden inny film nie wzbudzał tak silnych reakcji, które trwają już ponad 30 lat.

Polityka

Jednym z najczęściej wspominanych nawiązań jest nazwa systemu obronnego USA: Wojny Gwiezdne, któremu nazwę nadał prezydent Ronald Reagan. W 1983 roku komunistyczny reżim ZSRR został natomiast przez niego określony mianem imperium zła.

Do motywów i postaci z Gwiezdnych wojen nawiązują także wypowiedzi rodzimych polityków (np. Tomasz Nałęcz w 2003 w wywiadzie dla radia RMF FM nazwał autorów propozycji korupcyjnej złożonej Adamowi Michnikowi "Imperium zła", i stwierdził, że Lord Vader się zaniepokoił działaniami komisji śledczej).


Główne motywy i interpretacje

Gwiezdne wojny przedstawiają samoniszczącą naturę gniewu i nienawiści. Określają to słowa Yody: Strach prowadzi do Ciemnej Strony: strach prowadzi do gniewu, gniew do nienawiści, nienawiść prowadzi do cierpienia. Zło ma podstawy psychologiczne, a nienawiść rodzi się w człowieku w wyniku cierpienia, jakiego ów człowiek doświadcza. Anakin-Vader w dzieciństwie był pogardzanym niewolnikiem, nigdy nie miał ojca i wcześnie oddzielony został od matki, której późniejszej tragicznej śmierci nie mógł przez to zapobiec. Równocześnie młodzieniec kuszony jest przez zło (uosabiane przez mroczną postać Dartha Sidiousa), które odwołuje się do jego ambicji i podsyca je, aby ostatecznie zawrzeć "szatański pakt" - poddanie się mu za cenę zaspokojenia własnych pragnień i posiadania wszechmocy, która okazuje się złudna.

Dobro i Zło są w "Gwiezdnych Wojnach" przedstawione jednoznacznie, jednak nie oznacza to, że opisywany świat jest czarno-biały: nawet Jedi (w tym Yoda) mają swoje słabości. Nawet Vader nie jest w istocie złem, a tylko dobrem, które uległo powabom zła. Gwiezdne wojny to opowieść o sile tkwiącej w miłości: to, czego nie mogli dokonać najwięksi i najpotężniejsi Rycerze Jedi - pokonanie Sithów - dokonuje się dzięki miłości syna do ojca oraz ojca do syna. Opowieść zestawia też dwa rodzaje "miłości": egoistyczną, wpychającą Anakina w objęcia Ciemnej Strony, oraz altruistyczną, która doprowadza do jego ostatecznego ocalenia.

W opowieści przewijają się motywy zaczerpnięte z wielu religii. Z chrześcijaństwa może pochodzić np. "dziewicze" poczęcie dziecka, które miało zostać wybrańcem. Wybraniec ów nie ma jednak - w przeciwieństwie do Mesjasza - boskich atrybutów, a w swej drodze życiowej staje się narzędziem zła, zanim ostatecznie przyczynia się do zwycięstwa dobra. Pojęcie Mocy nosi znamiona hinduizmu i buddyzmu (brahman).

Gwiezdne wojny to także analiza mechanizmu narodzin systemów autorytarnych i totalitarnych. Republika przechodzi głęboki kryzys i przestaje spełniać swoje funkcje. Panuje upadek moralny i korupcja. W tych warunkach przekupstwem, terrorem i oszustwami władzę zdobywają lordowie Sithów. Anakin Skywalker symbolizuje prominentów takiego reżimu: wierzy w zakłamaną ideologię i to, iż makiawelistycznymi metodami da się osiągnąć utopijne cele (Palpatine wmawia mu, że razem zaprowadzą w Galaktyce powszechną szczęśliwość i wieczny pokój). Wygórowane ambicje mieszają się w nim ze szczerą chęcią niesienia pomocy innym: tak rodzi się Darth Vader. Ten ludobójca i bezwględny zbrodniarz staje się tym, kim jest, paradoksalnie również dlatego, że chce wybawić ludzi od nieszczęścia.

Istnieje także antytechnologiczna interpretacja. Prymitywne ludy Ewoków i Gungan pokonują wrogów wyposażonych w nowoczesną broń. Bywa to także interpretowane jako rozrachunek Lucasa z zakończoną na krótko przed rozpoczęciem zdjęć do pierwszej trylogii wojną w Wietnamie.


Podobieństwa między poszczególnymi filmami

Jest kilka powtarzających się elementów, które łączą starą i nową trylogię.

* tytuły odpowiadających sobie filmów: Mroczne widmo (wł. Widmowe zagrożenie) - Nowa nadzieja, Atak klonów - Imperium kontratakuje, Zemsta Sithów - Powrót Jedi

* w pierwszych częściach trylogii (epizody I i IV) mistrz głównego bohatera ginie (Qui-Gon Jinn, Obi-Wan)

* w drugich częściach (epizody II i V) główna postać traci swoją prawą dłoń (Anakin, Luke)

* w częściach trzecich (epizody III i VI) bohater walczy z uczniem Palpatine’a zanim dojdzie do walki z nim samym. Części te pokazują też armie włochatych leśnych stworzeń (Wookiee i Ewoki)

* po zakończeniu kilku pojedynków przegrany spada w głęboką otchłań (Darth Maul w epizodzie I; Mace Windu w III; Luke Skywalker w epizodzie V oraz Imperator w epizodzie VI)

* we wszystkich filmach pojawia się sentencja Mam co do tego złe przeczucia (ang. I have a bad feeling about this), wypowiadana za każdym razem przez inną postać (wyjątkiem są epizody I i III gdzie tę kwestię wypowiada Obi-Wan)

* w pierwszych częściach trylogii (epizody I i IV) kluczowi bohaterowie (Anakin, Luke) nie są ukazani jako uczniowie Jedi, tylko jako zwykli śmiertelnicy. Z kolei w drugich częściach (II i V) bohaterowie działają nierozważnie i ponoszą porażkę (Anakin pokonany przez Dooku; Luke pokonany przez Vadera). W ostatnich częściach bohaterowie są już rycerzami Jedi (Anakin przeszedł na Ciemną Stronę po tym jak został mianowany rycerzem Jedi)

* w drugich częściach trylogii (II i V) w wielkich bitwach (bitwa na Geonosis, bitwa na Hoth) zostały zastosowane wielonożne maszyny kroczące

* w III i VI części Darth Sidious dąży do zabicia starego ucznia przez nowego (Dooku przez Anakina w III oraz Vadera przez Luke'a w VI)
W ostatnich częściach (III i VI) następuje zmiana stron Mocy przez Anakina Skywalkera (w III przechodzi na Ciemną Stronę, a w VI znów powraca na Jasną Stronę)

* w pierwszych częściach trylogii (I i IV) główni bohaterowie notują wielkie sukcesy w czasie bitew w przestrzeni kosmicznej - Anakin niszczy stację dowodzenia robotami, a Luke Gwiazdę Śmierci

* w ostatnich częściach trylogii (III i VI) Palpatine siedzi w fotelu, za którym, przez wielkie okno, widać kosmiczną bitwę.

* w pierwszych częściach (I i IV) głównego bohatera (I-Anakin, IV-Luke) poznajemy na planecie Tatooine.

* wszystkie sześć części miało premierę w maju, a odstępy pomiędzy premierami poszczególnych części danej trylogii to równe 3 lata.


Jednakże Gwiezdne Wojny to nie tylko filmy ...

Expanded Universe (EU), czyli z ang. rozszerzony wszechświat, obejmuje wszystkie oficjalnie licencjonowane materiały poza obiema filmowymi trylogiami. Są to książki, komiksy, gry komputerowe i fabularne oraz inne rodzaje wydawnictw. EU zapoczątkowany został książką Spotkanie na Mimban napisaną przez Alana Deana Fostera w 1978 roku. Expanded Universe obejmuje okres daleko wybiegający poza ramy filmów, bardzo rozbudowując historię Galaktyki. Książki najczęściej skupiają się na wydarzeniach poprzedzających lub następujących bezpośrednio po akcji filmów.

EU wprowadza wiele nowych postaci. Są nimi np. bliźniaki Jaina i Jacen Solo, Mara Jade oraz taktyczny geniusz Wielki Admirał Thrawn.

W EU Imperium zniewala obce gatunki, ponieważ Palpatine, jego poplecznicy oraz duża część urzędników i wojskowych są ksenofobami. Pomysł ten został wyraźnie zaznaczony dopiero w adaptacji książkowej Zemsty Sithów. Koncepcja zniewolenia obcych ras jest analogią do rasizmu.

Adaptacja radiowa

Radiowa adaptacja Gwiezdnych wojen została wyemitowana w amerykańskim National Public Radio w 1981 roku. Potem kolejno przedstawiono nagrania dwóch pozostałych części. Scenariusze były stworzone przez pisarza science-fiction Briana Delaya, który także napisał serię książek o przygodach Hana Solo.

Filmy fabularne

The Star Wars Holiday Special (1978)
The Ewok Adventure: Caravan of Courage (1984)
Ewoks: Battle for Endor (1985)

Telewizyjne seriale animowane

Ewoks (Ewoki)
Droids (Droidy)
Clone Wars (Wojny klonów)

W oparciu o Gwiezdne wojny powstały trzy seriale animowane. Nadawanie pierwszych dwóch rozpoczęto w 1985, a Wojen klonów w 2003 roku. Ewoki przedstawiają przygody tytułowych stworzeń poprzedzające Powrót Jedi. Droidy natomiast opowiadają o wydarzeniach, w których biorą udział C-3PO i R2-D2 pomiędzy Zemstą Sithów i Nową nadzieją. Wojny Klonów pokazują przygody rycerzy Jedi podczas wojny przeciwko Konfederacji Niezależnych Systemów - akcja tego serialu rozgrywa się w okresie pomiędzy Atakiem klonów a Zemstą Sithów

Książki

Saga X-Wing (1995-1999)
Tom I – Eskadra Łotrów (Rogue Squadron) (1995)
Tom II – Ryzyko Wedge’a (Wedge’s Gamble) (1996)
Tom III – Pułapka Krytosa (The Krytos Trap) (1996)
Tom IV – Wojna o Baktę (The Bacta War) (1996)
Tom V – Eskadra Widm (Wraith Squadron) (1998)
Tom VI – Żelazna pięść (Iron Fist) (1998)
Tom VII – Rozkaz Solo (Solo Command) (1999)
Tom VIII – Zemsta Isard (Isard’s Revenge) (1999)
Tom IX – Myśliwce Adumaru (Starfighters of Adumar) (1999)
Saga Uczeń Jedi (Jedi Apprentice) (1999-2002)
Tom I – Narodziny Mocy (The Rising Force) (1999)
Tom II – Mroczny przeciwnik (The Dark Rival) (1999)
Tom III – Ukryta przeszłość (The Hidden Past) (1999)
Tom IV – Królewskie znamię (The Mark of the Crown) (1999)
Tom V – Obrońcy umarłych (The Defenders of the Dead) (1999)
Tom VI – Niepewna ścieżka (The Uncertain Path) (2000)
Tom VII – Świątynia w niewoli (The Captive Temple) (2000)
Tom VIII – Dzień sądzenia (The Day of Reckoning) (2000)
Tom IX – Walka dla prawdy (The Fight for Truth) (2000)
Tom X – Rozbity pokój (The Shattered Peace) (2000)
Tom XI – Śmiertelny łowca (The Deadly Hunter) (2000)
Tom XII – Zły eksperyment (Evil Experiment) (2000)
Tom XIII – Niebezpieczny ratunek (The Dangerous Rescue) (2001)
Tom XIV – Związki, które łączą (The Ties That Bind) (2001)
Tom XV - Śmierć Nadziei (The Death of Hope) (2001)
Tom XVI - (The Call to Vengeance) (2001)
Tom XVII - Jedeyny świadek (The Only Witness) (2002)
Tom XVIII - Wewnętrzne Zagrożenie (The Threat Within) (2002)
Trylogia Hana Solo (Han Solo Trilogy) (1997-1998)
Tom I - Rajska pułapka (The Paradise Snare) (1997)
Tom II - Gambit Huttów (The Hutt Gambit) (1997)
Tom III - Świt Rebelii (Rebel Dawn) (1998)
Trylogia Kryzys Czarnej Floty (Black Fleet Crisis) (1996)
Tom I - Przed Burzą (Before The Storm)
Tom II - Tarcza Kłamstw (Shield of Lies)
Tom III - Próba Tyrana (Tyrant's Test)
Trylogia Koreliańska (Corellian Trilogy) (1995)
Tom I - Zasadzka na Korelii (Ambush at Corellia)
Tom II - Napaść na Selonii (Assault at Selonia)
Tom III - Zwycięstwo na Centerpoint (Showdown at Centerpoint)
Dylogia Ręka Thrawna (Thrawn's Hand) (1997-1998)
Tom I - Widmo przeszłości (Specter of the Past)
Tom II - Wizja przyszłości (Vision of the Future)

Komiksy

Mroczne Imperium (Dark Empire) 1-3 (TM-Semic 1997)
Mroczne Imperium II (Dark Empire II) 1-3 (polska numeracja jako 4-6; TM-Semic 1997)
Gwiezdne Wojny - komiks (miesięcznik, kompilacje po kilka komiksów) 1-5/1999, 1-6/2000 (Egmont)
Mroczne Widmo (The Phantom Menace) (Egmont 1999)
Opowieści Jedi (Tales of the Jedi) (Egmont):
Złoty wiek Sith (Golden Age of the Sith) 1-2 (Egmont 2000)
Upadek Imperium Sith (The Fall of the Sith Empire) (Egmont)
Atak Klonów (Attack of the Clones) (Egmont 2002)
Trylogia Thrawna (Thrawn Trilogy) (Amber):
Dziedzic Imperium (Heir to the Empire) (Amber)
Ciemna Strona Mocy (Dark Force Rising) (Amber)
Ostatni Rozkaz (The Last Command) (Amber)
Karmazynowe Imperium (Crimson Empire) (Egmont)
Karmazynowe Impeium II: Rada w krwi (Crimson Empire II: Council of Blood) (Egmont)
Jango Fett (Amber)
Zam Wesell (Amber 2002)
Ciemność I, II (Darkness) (Amber komiks 2003)
Związek I, II (Union) (Amber komiks 2004)
Republika (Republic) 67 (Mandragora 2005)
Obsesja (Obsession) 1-5 (Mandragora 2005)
Tag & Bink kopnęli w kalendarz (Tag & Bink Are dead - Issue 1) 8/05 (Mandragora 2005)
Więzy krwi, wojny klonów (Republic - issue #64: bloodlines) (Mandragora 2005)
Tag & Bink kopnęli w kalendarz II (Tag & Bink Are dead - Issue 2) 1/06 (Mandragora 2006)
"Generał" Skywalker (Empire #27: "General" Skywalker) 1-2 (Mandragora 2006)

Gry komputerowe

Battlefront
Battlefront 2
Bounty Hunter
Dark Forces
Dark Forces II: Jedi Knight
Empire at War
Empire at War: Forces of Corruption
Episode I Racer
Force Commander
Galactic Battlegrounds
Galactic Battlegrounds: Clone Campaings
Galaxies
Galaxies: Jump To Lightspeed
Galaxies: Rage Of Wookies
Jedi Knight: Mysteries of the Sith (rozwinięcie DF2: Jedi Knight)
Jedi Knight II: Jedi Outcast
Jedi Knight: Jedi Academy (następca JK2)
Knights of the Old Republic
Knights of the Old Republic II: The Sith Lords
Lego Star Wars
Lego Star Wars II: The Original Trilogy
Rebellion
Republic Commando
Rogue Squadron
Rogue Squadron 2
Rogue Squadron 3
Shadows of the Empire
Star Wars Chess
Super Star Wars
TIE Fighter
TIE Fighter: Defender of the Empire
X-Wing
X-Wing: B-Wing
X-Wing: Imperial Pursuit
X-Wing Alliance
X-Wing vs TIE Fighter
X-Wing vs TIE Fighter: Balance of Power
Yoda Stories

Gry nieoficjalne, stworzone przez fanów:

Star Wars Combine
Galaxy
SWMUD (MUD)
XvT Lite

Czyli jakby nie patrzeć to troszeczkę się tego nazbierało przez te 30 lat ... a na sam koniec zamieszczam portrety głównych bohaterów ...

Anakin Skywalker młody / starszy

C-3PO

Chewbacca

Qui-Gon Jinn

Imperator Palpatine / Darth Sidious

Hrabia Dooku / Darth Tyranus

Darth Vader w masce i bez

Generał Grevious

Han Solo

Księżniczka Leia Organa

Luke Skywalker

Obi-Wan Kenobi młodszy i starszy

Padme Amidala

R2-D2

Master Yoda

MAY THE FORCE BE WITH YOU
Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna -> Art Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group