Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna
FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy
Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Rejestracja    Zaloguj
Wsrod ludzi...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna -> Ekologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lupus
Administrator
Administrator



Dołączył: 07 Sie 2006
Posty: 526
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kuyavia i Pomerania

PostWysłany: Sob 22:08, 12 Kwi 2008    Temat postu: Wsrod ludzi...

Czy ktos sciagnal moze film 'Wsrod ludzi' odtwarzany wczoraj na TVP? Bylem na koncercie wtedy...
Oto recenzja, jaka dostalem na priva...

----
TVP Polkowniki Piatek, 11 kwietnia 2008
"Wsrod ludzi" zrealizowany przez Wladyslawa Slesickiego.
Film pokazuje smutne zycie bezpanskich psow.

Pokazano hycli lapiacych psy, a nastepnie je mordujacych. Dzieciaki drazniacych i bijacych psy. Kobiecinke, ktora przygarnela psiaki i kociaki.
***

1960 - WSROD LUDZI. Opowiesc o ludzkim okrucienstwie ukazana poprzez losy psa. 1963 - Nagroda NRD-owskiej Ligi Przyjazni miedzy Narodami na MFFK w Oberhausen.

sylwetki
film
WLADYSLAW SLESICKI
jezyki: polski
Rezyser filmow fabularnych i dokumentalnych. Urodzil sie 5 stycznia 1927 roku w Warszawie. Studiowal historie sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1955 roku ukonczyl Wydzial Rezyserii w PWSFTviT w Lodzi (dyplom 1959). Po ukonczeniu studiow rozpoczal prace w Wytworni Filmow Dokumentalnych w Warszawie. Tam realizowal filmy dokumentalne, z ktorych wiele nagrodzono w kraju i za granica. Dopiero w 1969 zadebiutowal jako rezyser filmu fabularnego. Jest scenarzysta lub wspolscenarzysta wszystkich swoich filmow.

W 1969 otrzymal nagrode indywidualna II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 1976 odznaczono go Krzyzem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W dokumentalnych filmach Slesickiego czlowiek ukazywal sie w najscislejszym powiazaniu z przyroda. Byla ona naturalnym srodowiskiem czlowieka, w ktorym ksztaltowal on swoj los i osobowosc. Rezyser debiutowal w 1956 roku - przelomowym dla polskiego dokumentu, kiedy po krytycznej ocenie dotychczasowej tworczosci i jej funkcji propagandowo - informacyjnych, uznano artystyczna suwerennosc dokumentu.

Tak pisala o tworczosci rezysera Danuta Karcz:
"Slesicki jest przede wszystkim poeta ekranu. Jego duchowym ojcem jest Flaherty (rezyser, ktory wraz z Basilem Wrightem stworzyl w latach trzydziestych angielska szkole poetyckiego dokumentu). Rejestracja rzeczywistosci w nurcie poetyckim wiaze sie zawsze scisle z wizja autora, element narracyjny podporzadkowany jest czynnikom emocjonalnym, a wystepujaca czesto inscenizacja w zadnym wypadku nie sluzy naginaniu obrazu swiata do intelektualnych apriorycznie przyjetych kategorii. Istota poezji filmowej jest ruch i rytm - glowny organizator przezyc emocjonalnych oraz przemyslana, piekna plastycznie kompozycja kadru." ("Kino" 1967 nr 5)
W 1968 roku Slesicki zrealizowal swoj pierwszy film fabularny RUCHOME PIASKI. Rezyser mowil:
"Mysle, ze dla nas - dokumentalistow - doswiadczenie fabularne jest nieuchronna koniecznoscia. Oznacza ono przejscie do filmu, ktory by stanowil poszerzenie naszego nawyku czerpania z rzeczywistosci o srodki filmu fabularnego." ("Kino" 1970 nr 11)
Tak jak w dokumentach, rowniez w zrealizowanych przez Slesickiego filmach fabularnych przyroda pelni nieposlednia role. W RUCHOMYCH PIASKACH jest ona swiadkiem i towarzyszem wakacyjnej przygody bohaterow. W filmie SPIEWY PO ROSIE rezyser wprowadza nas w swiat powstaly w wyniku koegzystencji czlowieka i przyrody. Serial LATO LESNYCH LUDZI jest takze okazja do ukazania dzikiej, nieskazonej przyrody i wielkiego bogactwa polskiej fauny i flory. Walorem filmu sa znakomite zdjecia Puszczy Augustowskiej.


FILMOGRAFIA

Etiudy filmowe

1953 - WCZASY - BLAGIER

1955 - JEDZIE TABOR

Filmy fabularne

1968 - RUCHOME PIASKI (scenariusz: wspolnie z Kazimierzem Orlosiem). W czasie wakacji ojciec i syn przybywaja motorowka na odludna plaze. Zagospodarowuja sie, lowia ryby. Pewnego dnia znajduja na wyspie placzaca dziewczyne, ktora zlosliwie pozostawil tutaj brutalny towarzysz wycieczki. Otaczaja dziewczyne opieka, a ojciec coraz bardziej zakochuje sie w niej. Chlopiec czuje sie zdradzony przez ojca. Na szczescie pojawia sie poszukujacy dziewczyny jej chlopak. Ojciec i syn znow pozostaja sami. Kameralna historia rozgrywajaca sie wsrod pieknie fotografowanej przyrody. Nagrody: 1969 - Nagroda INTERFILM na MFF w Edynburgu; 1971 - III nagroda na MFF w Colombo.

1973 - W PUSTYNI I W PUSZCZY (scenariusz wedlug powiesci Henryka Sienkiewicza; film dwuczesciowy). Akcja filmu rozgrywa sie w drugiej polowie XIX wieku w Afryce podczas powstania Mahdiego, muzulmanskiego przywodcy plemion Sudanu. Stas Tarkowski i Nel Rawlison - dzieci inzynierow pracujacych przy budowie Kanalu Sueskiego zostaja porwane w odwecie za uwiezienie przez Anglikow siostry Mahdiego. Maja zostac zakladnikami. Ojcowie organizuja poscig, jednak zostaje on udaremniony przez burze piaskowa. Dzieciom udaje sie uciec i wraz z dwojka czarnych niewolnikow wedruja, stajac sie uczestnikami dramatycznych wydarzen. W koncu spotykaja poszukujacych ich ojcow. Przygodowy film dla dzieci i mlodziezy.

1973 - W PUSTYNI I W PUSZCZY (serial TV; 4 odcinki).

1979 - ...DROGA DALEKA PRZED NAMI... Do obozu pracy w 1944 roku, po upadku powstania warszawskiego, trafia grupa polskich harcerzy. Wsrod nich sa bracia Piotr i Wojtek Zakrzewscy, ktorzy w nocy uciekaja z obozu. Wedruja w strone Warszawy, jednak w czasie oblawy zostaja schwytani przez gestapo. Chlopcy sa przesluchiwani i katowani. Na szczescie zbliza sie koniec wojny i ludzie z miasteczka pospiesznie ewakuuja sie. Piotrowi i Wojtkowi znow udaje sie uciec. Tym razem docieraja do Warszawy i znajduja swoj zrujnowany dom, a obok niego mogily rodzicow. Poprzez dzieje dwoch braci poznajemy losy najmlodszych harcerzy walczacych w "Szarych Szeregach". Nazywano ich "Zawiszakami". Wielu z nich po upadku powstania warszawskiego zostalo zamknietych w obozach jenieckich.

1982 - SPIEWY PO ROSIE. Do Studzienic, malej wsi lezacej na skraju Puszczy Augustowskiej wraca z wiezienia Zdzich, miejscowy "Janosik". Ukrywa sie w lesie i chce oczyscic sie z ciazacych na nim zarzutow. Zaprzyjaznia sie z Romankiem, synem Jadzki, ktorej bronil przed atakami miejscowych, gdy kilka lat wczesniej zaszla w ciaze. Zdzich w koncu wychodzi z lasu, oswiadcza sie Jadzce i zostaje przyjety. W tym czasie ginie od tajemniczej kuli gajowy. O zbrodnie oskarzaja Zdzicha, jednak okolicznosci sprawy przemawiaja na jego korzysc. Wreszcie udaje sie wykryc morderce. Tak zarysowana sytuacja dramatyczna stala sie dla rezysera okazja do przedstawienia socjologicznego i obyczajowego portretu mieszkancow wsi zyjacych z flisactwa i rybolowstwa.

1984 - LATO LESNYCH LUDZI (serial TV; scenariusz wedlug powiesci Marii Rodziewiczowny).
GOSC
STREFA CISZY
KWIAT PAPROCI
W OBRONIE PUSZCZY
LEGENDA
Bohaterem serialu jest czternastoletni chlopiec z miasta, ktory przyjezdza na wakacje do polozonej w glebi lasu lesniczowki. Poznaje tu lesniczego, jego synow i ich przyjaciela, ktorzy poczatkowo wydaja sie chlopcu dziwni i budza w nim strach. Pozniej zaprzyjaznia sie z "lesnymi ludzmi", a przy okazji uczy sie od nich wiele o przyrodzie i pomaga im: kontroluje miejsca legowe ptactwa, tropi rodzine losi, pomaga bobrom i sarence. Dzieki nowym przyjaciolom poznaje uroki polskiej przyrody, odkrywa nowe wartosci i staje sie prawdziwym milosnikiem lasu. Powiesc Rodziewiczowny zostala wydana w roku 1920, w filmie rezyser przeniosl akcje w czasy wspolczesne.

Filmy dokumentalne

1956 - GDZIE DIABEL MOWI DOBRANOC (wspolnie z Kazimierzem Karabaszem)

1957 - LUDZIE Z PUSTEGO OBSZARU (wspolnie z Kazimierzem Karabaszem)

1957 - W GROMADZIE DUCHA PUSZCZY (wspolnie z Wlodzimierzem Pomianowskim)

1958 - OPOWIESC O DRODZE

1958 - SPACER W BIESZCZADACH

1959 - DZIEN BEZ SLONCA (wspolnie z Kazimierzem Karabaszem)

1960 - WSROD LUDZI. Opowiesc o ludzkim okrucienstwie ukazana poprzez losy psa. 1963 - Nagroda NRD-owskiej Ligi Przyjazni miedzy Narodami na MFFK w Oberhausen.

1961 - PORTRET MALEGO MIASTA

1962 - LUDZIE I RYBY

1962 - PLYNA TRATWY. Bohaterem filmu jest rozmilowany w przyrodzie mlody czlowiek, mieszkaniec okolic Jezior Augustowskich. Chlopak jest orylem - pracuje przy splawianiu rzeka pni scietych drzew. Poetycka opowiesc o pracy i dorastaniu. Nagrody: 1962 - "Zloty Smok" na II OFFK w Krakowie; II nagroda w kategorii filmow artystycznych na MFFK w Buenos Aires; "Zloty Lew sw. Marka" w kategorii filmow dokumentalnych na MFF w Wenecji; "Zlota Kaczka" - nagroda czasopisma "Film".

1964 - DWUDZIESTA PIERWSZA

1964 - GORA. Historia o wspolczesnej "Silaczce" - nauczycielce , ktora uczy w szkole polozonej wysoko w gorach, codziennie pokonujac kilkanascie kilometrow drogi. Nagrody: 1965 - Grand Prix na MFF Gorskich w Trydencie.

1964 - SUGAR MILL IN MAROCCO (film reklamowy).

1964 - ZANIM SPADNA LISCIE. Film o zyciu cyganskiego taboru wegetujacego dziko, w warunkach pelnej swobody. Nagrody: 1964 - "Srebrny Lajkonik" na OFFK w Krakowie; Nagroda Glowna w kategorii filmow artystycznych dla telewizji na MFF Artystycznych i o Sztuce w Bergamo; 1965 - Wyroznienie na MFFD i Eksperymentalnych w Montevideo; Nagroda NRD-owskiej Ligi Przyjazni miedzy Narodami na MFFK w Oberhausen; "Zlota Kaczka" nagroda czytelnikow czasopisma "Film" za rok 1964; 1966 - Brazowy Medal na MFF Krotkometrazowych w Guadalajarze (Meksyk); Nagroda Glowna na MFF w Cork; Wyroznienie na MFF Poetyckiego w Rodez; 1982 - Nagroda Publicznosci i Nagroda Studentow Etnografii UL na Przegladzie Filmow Etnograficznych "Dorobek i Tradycja" w Lodzi.

1965 - CHWILA CISZY

1965 - LATO NAD BALTYKIEM

1966 - DNI MIESIACE LATA

1966 - DZIEN NA JEZIORACH MAZURSKICH. Nagrody: 1967 - Nagroda Expo 67 za ekspresje i poetyckosc na MFF Turystycznych w Mediolanie; "Srebrny Kompas" na FF Krajoznawczych i Turystycznych w Warszawie.

1966 - RODZINA CZLOWIECZA. Film inspirowany idea slynnej wystawy fotografii "Family of Man". Surowy opis jednego dnia z zycia rodziny chlopskiej zyjacej na Pojezierzu Augustowskim. Rytm filmu wyznacza praca ludzi. Nagrody: 1967 - Wyroznienie w kategorii filmow dokumentalnych i odznaczenie Cine Universitario del Uruguay dla najlepszego filmu konkursowego na MFFD i Eksperymentalnych w Montevideo; Dyplom Honorowy na MFF w Edynburgu; "Zlota Kaczka" - nagroda "Filmu"; 1968 - Grand Prix na MFF Dokumentalnych i Eksperymentalnych w Cordobie.

1967 - ENERGIA. Zapis wydarzen z wielkiej budowy zapory w odleglym zakatku Polski. Nagroda: 1967 - "Srebrny Golab" na MFF w Lipsku.

1970 - CHYLE POLA. Film o zyciu nowosadeckich gorali. Rezyser nakreslil sugestywne portrety ludzi zwiazanych ze swoja ziemia, znoszacych trudny los z godnoscia i spokojem.

Byl asystentem rezysera przy realizacji etiudy DZIECI KOREANSKIE (1953, rez. Wladyslaw Marko) i JAK CO DZIEN (1955, rez. Kazimierz Karabasz) oraz dokumentu ZIELONY I CZARNY SLASK (1956, rez. Witold Lesiewicz).

Opracowala: Halina Olczak-Moraczewska
grudzien 2004


[link widoczny dla zalogowanych]



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna -> Ekologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group