Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna
FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy
Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Rejestracja    Zaloguj
Rozpuda

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna -> Ekologia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Czw 8:18, 21 Sie 2008    Temat postu: Rozpuda

Każdy chyba pamieta zamieszanie związane z Via Baltica(fragment drogi międzynarodowej E67)? To że cała afera ucichła nieznaczy że ze sporami stało sie tak samo...Postaram sie tu dodawać na bieżąco info o tych terenach i ich ewentualnych przebudowach:)

Drogowcy wchodzą do Europy
Jakub Medek 2008-08-19, ostatnia aktualizacja 2008-08-19 20:49:56.0

Przykłady obwodnic Augustowa i Wasilkowa pokazują, że drogowcy zrezygnowali z konfrontacyjnej polityki i przyjęli do wiadomości, że Polska jest już w Unii Europejskiej. Pozwala to wierzyć, że inwestycje te w końcu powstaną. O ile nie pogrzebią ich wcześniej nieodpowiedzialni lokalni politykierzy, próbujący zbijać na drogach polityczny kapitał


Pod koniec ubiegłego tygodnia drogowcy wstrzymali wszystkie prace przy obwodnicy Wasilkowa oraz wiadukcie poza uzgodnionym przebiegiem obwodnicy Augustowa. Paradoksalnie to wstrzymanie prac może oznaczać, że kończą się problemy uniemożliwiające powstanie obu inwestycji.

Planowane drogi wokół Augustowa i Wasilkowa, chociaż odległe o prawie sto kilometrów, wiele łączy. * Obie planowane są co najmniej od kilkunastu lat. * Obie częściowo przebiegają przez obszary Natura 2000. * Przy wytyczaniu obu drogowcy lekceważyli obowiązujące przepisy, co w końcu - również w obu przypadkach - potwierdziły polskie sądy. * Do obu zastrzeżenia mają przyrodnicy i co znacznie boleśniejsze - Bruksela, która za ich budowę pozwała Polskę do unijnego trybunału sprawiedliwości.

Podobieństw jest zresztą więcej - zarówno w Wasilkowie, jak i Augustowie mieszkańcy podjudzani przez lokalnych, zbijających polityczny kapitał działaczy wszystkich chyba obecnych w Podlaskiem partii, wielokrotnie wychodzili na ulicę, domagając się kontynuowania inwestycji w proponowanych przez drogowców wariantach.

Na protestach krzyczano, straszono, palono gazety i próbowano linczować dziennikarzy. Dzięki nim jeden burmistrz został posłem, a kilku lokalnych krzykaczy - radnymi. Budowy obwodnic to jednak w żaden sposób nie przyspieszyło.

Zimowy przełom

W styczniu tego roku, zamiast wzajemnie sobie ubliżać, wszystkie strony sporu o przebieg obwodnicy Augustowa usiadły przy jednym stole. Nagle okazało się, że da się rozmawiać z ludźmi określanymi wcześniej mianem ekoterrorystów czy niedorobionych inżynierów. Co więcej - w ciągu zaledwie kilku tygodni drogowcy, przedstawiciele lokalnej społeczności i ekolodzy ustalili to, czego nie udało się ustalić wcześniej przez 15 lat. Wskazali trzy potencjalne warianty przebiegu obwodnicy, z których ten najlepszy ma zostać wybrany nie według widzimisię urzędników, ale według ściśle określonych kryteriów i przez specjalistów. Pod porozumieniem w tej sprawie podpisali się zarówno ci, którzy protestując wcześniej przeciwko budowie na obszarach chronionych przykuwali się do drzew, jak i ci, którzy uzbrojeni w drewniane krzyże urządzali seanse nienawiści wobec tych pierwszych.

Porozumienie przez jakiś czas próbowali sabotować jeszcze sami drogowcy, opóźniając rozstrzygnięcie przetargu na analizę porównawczą wariantów. Gdy ich generalny dyrektor stracił za to stanowisko, prace ruszyły z kopyta. Nagle okazało się, że trasy proponowane przez ekologów, omijające chronione bagna, wcale nie wymagają burzenia całych wsi, a liczba potencjalnych wysiedleń jest taka sama jak w wariancie drogowców. Ustalenia ekspertów, a więc i ostateczną decyzję o przebiegu trasy, powinniśmy poznać późną jesienią.

Boks z zielonymi się nie opłaca

W czasie gdy próbowano rozwiązać spór wokół Augustowa, w Wasilkowie prace trwały w najlepsze. Pomimo skargi w unijnym trybunale i niekorzystnych wyroków polskich sądów. Ułatwił je jeszcze Jan Szyszko - minister środowiska z rządu PiS, który odchodząc ze stanowiska zdążył jeszcze wykreślić większość terenów, przez które przebiegać ma obwodnica, z listy obszarów Natura 2000. O swojej decyzji zapomniał powiadomić Komisję Europejską, więc ta od razu dopisała tę redukcję do kolejnego pozwu przeciwko Polsce, który od razu wylądował w trybunale. Nie przejmując się kolejnym pozwem, drogowcy budowali i ze wschodu i z zachodu. Tylko pośrodku, tam gdzie ministrowi nie udało się wykreślić Natury, prac nie prowadzono. Do ubiegłego tygodnia, kiedy budowy zaprzestano.

- W Wasilkowie sytuacja jest znacznie prostsza niż w Augustowie. Tu nikt raczej nie podważa przebiegu trasy. Kłopot leży w poważnym lekceważeniu prawa przy jej wytyczaniu. Nie porównano różnych wariantów, nie zbadano dostatecznie wpływu inwestycji na środowisko - wymienia jeden z przyrodników. I od razu dodaje, że jeśli drogowcy wywiążą się z obowiązków, jakie nakłada na nich prawo i sporządzą porządny raport oddziaływania na środowisko dla inwestycji, to nikt przeciwko niej nie będzie miał zastrzeżeń.

- Bo nie będzie do takich zastrzeżeń podstaw prawnych. Nawet gdyby anulowano decyzję ministra Szyszki i przywrócono zasięg obszarów Natura 2000 z ubiegłego roku - mówi nasz informator.

Według nieoficjalnych informacji z Brukseli, po spełnieniu powyższych warunków byłoby możliwe wycofanie obwodnicy Wasilkowa z listy leżącej w ETS.

Sami drogowcy na temat wstrzymania budowy wypowiadają się bardzo wstrzemięźliwie. Nie ukrywają jednak, że ma to związek z procesem przed unijnym trybunałem.

- Nie będziemy stawiać sądu przed faktami dokonanymi - stwierdza krótko Andrzej Maciejewski z dyrekcji dróg.

Nieoficjalnie drogowcy przyznają, że wraz z nowymi władzami, które kierują dyrekcją od kilku miesięcy, przyszły nowe porządki.

- Boks z zielonymi czy Brukselą po prostu się nie opłaca. Bijemy się z nimi do paru lat i jesteśmy wciąż tak samo w lesie. Skoro ta taktyka się nie sprawdza, to trzeba ją zmienić - przyznaje jeden z nich realistycznie.

Są tacy, co wolą wojnę

Z tych samych powodów drogowcy przestali budować wiadukt nad drogą wojewódzką do Raczek, na jednym z potencjalnych przebiegów obwodnicy Augustowa. Przy okrągłym stole ustalono, że przebieg wybiorą jesienią eksperci, a do tego czasu budowa trwać będzie tylko na odcinku wspólnym dla wybranych wówczas inwestycji. Drogowcy jednak tłumaczyli, że gigantyczny wiadukt to nie część obwodnicy, a jedynie łącznik z lokalną drogą wojewódzką.

To wstrzymanie prac bardzo nie podoba się Andrzejowi Chmielewskiemu, augustowskiemu działaczowi Samoobrony, który na szersze wody wypłynął organizując blokady dróg wspierające budowę obwodnicy w wariancie drogowców. Pośrednio potwierdza więc racje ekologów, których zdaniem budowa wiaduktu to nie żaden łącznik, a właśnie polityka faktów dokonanych. Nie przeszkadza mu też, że jako uczestnik okrągłego stołu podpisał się pod porozumieniem, na mocy którego przebieg drogi wybrać mają eksperci.

Albo więc zapomniał już, co wtedy podpisywał, albo od początku traktował porozumienie wyłącznie jako instrument do zbijania kapitału politycznego, czyli mówiąc wprost - kłamał. Dobrze by było, żeby zmęczeni tysiącami tirów przejeżdżających przez miasto augustowianie, nim zdecydują się wziąć udział w jego protestach, odpowiedzieli sobie uczciwie na pytanie, kto do tej pory skorzystał na blokadach i czy przybliżyły one budowę obwodnicy. I że nie warto wspierać wiarołomnych politycznych zadymiarzy.


Jakub Medek

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
--

Ruch dla Rospudy

C.D.N

Powrót do góry
alfa-i-omega
Wierszokletca
WierszokletcaDołączył: 27 Lip 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z piekła rodem:D

PostWysłany: Czw 8:20, 21 Sie 2008    Temat postu:

Budowa obwodnicy Augustowa przerwana by nie drażnić Unii
To powód, dla którego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstrzymała częściowo prace przy budowie augustowskiej obwodnicy. Chodzi dokładnie o wiadukt na drodze do Raczek, który zdaniem ekologów jest za blisko obszarów chronionych Natury 2000 - co jest sprzeczne z ustaleniami okrągłego stołu mówiącymi o tym, że budowa może być prowadzona jedynie na odcinkach wspólnych dla czterech wariantów przebiegu obwodnicy.

Rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski tłumaczy, że decyzja o wstrzymaniu prac na szosie raczkowskiej, jest podyktowana rozsądkiem. "Po długich rozważaniach uznaliśmy, że lepiej będzie jak nie będziemy prowokowali czy stawiali przed faktem dokonanym Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - informuje Malinowski. Sędziowie trybunału we wrześniu mają bowiem po raz pierwszy zająć się rozpatrywaniem sprawy przejścia obwodnicy przez Dolinę Rospudy, które zdaniem Komisji Europejskiej jest niezgodne z przepisami unijnymi o ochronie środowiska naturalnego. Dlatego właśnie ministrowie, zieloni oraz samorządowcy zasiedli przy tzw. okrągłym stole i wybrali cztery różne warianty przebiegu trasy, ustalając, że do czasu wyłonienia najlepszego- co nastąpi pod koniec roku - budowa ma być prowadzona jedynie na odcinkach wspólnych dla wszystkich tych opcji. Wiadomość o częściowym wstrzymaniu budowy zelektryzowała jednak augustowian, którzy obawiają się, że obwodnica nie zostanie ukończona. Dlatego pełnomocnik Obywatelskiego Komitetu Obrony Budowanej Obwodnicy Augustowa Andrzej Chmielewski zapowiada, że we wrześniu w Augustowie rozpocznie się wielka blokada krajowej ósemki.

Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]

Może warto się wypowiedzieć pod tym artykułem...

A wyżej zapomniałam sie zalogowaćSmile)Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
alfa-i-omega
Wierszokletca
WierszokletcaDołączył: 27 Lip 2007
Posty: 45
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z piekła rodem:D

PostWysłany: Śro 7:45, 17 Wrz 2008    Temat postu:

Obwodnica zatrzymana
Danuta Frey 16-09-2008, ostatnia aktualizacja 16-09-2008 13:27

"Nie można budować obwodnicy Augustowa w projektowanym dotychczas przebiegu przez chroniony obszar Rospudy. Po dzisiejszym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego przestało ostatecznie istnieć pozwolenie na budowę, a sprawa wróciła do punktu wyjścia.

Wojewoda podlaski musi ponownie ocenić wniosek inwestora — Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad — i trasę obwodnicy w zgodzie z przepisami krajowymi i europejskimi — podkreślił sędzia NSA, Roman Hauser.

— Odczuwamy wielką ulgę i poczucie, że mieliśmy rację — mówią Marta Wiśniewska ze stowarzyszenia ekologicznego WWF Polska oraz Ewa Jabłońska z Centrum Ochrony Mokradeł — tylko dlaczego potrzeba było na to aż trzy lata.

To właśnie WWF Polska i inne organizacje ekologiczne zaskarżyły w 2007 r. postanowienie ministra środowiska, ustalające środowiskowe warunki zgody na budowę trasy przez dolinę Rospudy. Ich zdaniem, było sprzeczne z dyrektywami europejskimi, nie zawierało właściwej oceny wpływu na chroniony obszar Natura 2000 i nie odnosiło się do rozwiązań alternatywnych. Skargę złożył również rzecznik praw obywatelskich, a poparła go Prokuratora Krajowa.

W grudniu 2007 r. rzecznik i ekolodzy wygrali w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Sąd uchylił wówczas zaskarżone decyzje ministra środowiska. Dziś NSA oddalił skargę kasacyjną GDDKiA od tego wyroku. I tak samo jak poprzednio WSA, stwierdził, że postępowanie, dotyczące uzgodnień środowiskowych, warunkujących wydanie pozwolenia na budowę, było prowadzone nieprawidłowo.

— Dzisiejszy wyrok NSA jest bardzo ważny także na przyszłość, dla podobnych spraw — ocenia prokurator Halina Polak z Prokuratury Krajowej. — Daje prymat ochronie przyrody nad interesami inwestora, a z drugiej strony uświadamia, że nie można ignorować głosu społeczeństwa, w tym organizacji pozarządowych.

Obecnie, w wyniku „okrągłego stołu" rządowo—społecznego, zaczęły się w GDDPiA prace nad dwoma nowymi, alternatywnymi wariantami przebiegu tej kontrowersyjnej trasy. Rezultaty mają być znane pod koniec roku.
Rzeczpospolita"Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Alternatywne Forum Kujaw i Pomorza Strona Główna -> Ekologia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group